Wiedza to klucz do sukcesu. Przedstawiamy artykuły branżowe przygotowane przez naszych ekspertów, właścicieli i pracowników najlepszych w Polsce biur rachunkowych.

Jak założyć firmę?

W tym odcinku "Akademii Biznesu" autorzy podają możliwości w zakresie wyboru formy prawnej przedsiębiorstw i form opodatkowania. Podpowiadają też, czy lepiej samemu prowadzić księgowość, czy też lepiej zlecić to firmom zewnętrznym.

Przydatne linki:

Wybór formy opodatkowania

Na wybór formy opodatkowania mamy czas do 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu - jeżeli rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

O formach opodatkowania opowiada Pani Małgorzata Jawińska - Księgowa Tax Care S.A.

Komu powierzyć prowadzenie księgowości?

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą staje przed dylematem czy samemu zajmować się księgowością i obowiązkami podatkowo - ubezpieczeniowymi czy też zlecić te obowiązki profesjonaliście. Samodzielne prowadzenie księgowości to często jednak pozorna oszczędność.

Pomijając czas konieczny na prowadzenie ksiąg, przygotowywanie deklaracji, ryzykujemy też, że koszt ewentualnych błędów będzie nieporównywalnie większy niż koszt profesjonalnej obsługi.